Umenie je individuálnym prejavom tvorivej schopnosti duše. Tak znie oficiálna definícia. Čo vás ako prvé napadne, keď počujete toto slovo? Van Goghove slnečnice (a ucho)? Shakespeare? Beethoven a jeho Osudová? Veľavravný úsmev Mony Lisy? Iracionalizmus Salvadora Dalího? Či Štúr so slovenčinou? Alebo si len vo všeobecnosti vybavíte tanec, divadlo, film, dizajn, prípadne bojové umenie a tak ďalej, a tak ďalej? Ale káva a umenie?

Áno – káva je umenie!

Samotný osud kávového zrna od vyklíčenia na konári kávovníka až po jeho premenu na lahodný nápoj je umením. Prechádza dlhým zrodom, mnohými kritériami posudzovania kvality či neľahkým výberom vhodnej prípravy. Samostatnou kapitolou je spôsob podávania kávy. Len tí, ktorí kávu naozaj milujú a chcú z nej vyťažiť maximálne maximum vedia, aká je to drina a naozajstný kumšt.

Keď je káva inšpiráciou

Kreativita je to, čo dáva nášmu životu šťavu. Posúva nás vpred. Udržuje nás bdelých. Prospieva našej nálade a výkonom. Povedzte, čo padne lepšie, ako vedomie, že sme prispeli k niečomu inému, novému, nevšednému?

latte art umenie
Latte art - novodobí umelci

Bez nápadov by to nefungovalo doma, ani v práci. Väčšinou nám pomyselná žiarovka nad hlavou zabliká vtedy, keď sme uvoľnení, nič nesilíme a hlavne sa krvopotne nesnažíme nájsť správnu odpoveď. Pitie kávy je práve o tom. Sú kávičkári, ktorí vedia, že keď nebudú mať kávu naservírovanú precízne, v príjemnom prostredí a nebudú si ju môcť v pokoji vychutnať, tak si ju radšej nedajú. Je to o pocite, ktorý pri nej cítime. Vyburcujú sa nám zmysly, vyplavia sa endorfíny, ktoré so sebou stiahnu aj kreatívnu časť mozgu a inšpirácia prúdi sama od seba.

Bohémovia a bohémky

Už v dávnych dobách boli umelci často vnímaní ako podivíni žijúci svojským spôsobom života. Pre bežných ľudí bývali ich nápady a diela nepochopiteľné, bizarné, prípadne aj odcudzované. Okolie si často ani len nevedelo predstaviť, čo sa odohráva v ,,šialenej“ mysli bohéma, keď takéto niečo dokáže. Spájali sa s nimi rôzne podporné prostriedky, ktoré stimulovali k nevšednej kreativite. Špecifické vplyvy okolia, rastlín alebo iných látok (veď to poznáte), ale aj kávy.

Malá veľká tvorivá dielňa alebo Latte art

Pamätáte si na ten úžas, keď vám prvýkrát priniesli lahodné cappuccino s nakreslenou kvetinkou na pene? Úžasné. A potom vám začalo vŕtať v hlave, ako to tí machri robia? Ja si to veru pamätám. Dnes už nie sú kvetinky, srdiečka, štvorlístky a kadejaké iné kresbičky také ojedinelé. Ale v hlave stále ostáva – ako to tí machri robia?

Latte art motívy bývajú plné kreativity a precízneho detailu
Latte art motívy bývajú plné kreativity a precízneho detailu

Latte art je technika liatia mlieka a peny do espressa. Dnešní baristi sa vybláznia na vašich cappuccinach, aj keď začiatky vôbec nie sú jednoduché. Ako latte artista budete potrebovať kvalitne pripravené espresso s hustou cremou, vhodnú šálku (čím širšia, tým zaujímavejšie obrázky viete vytvoriť), našľahané mlieko (čím krémovejšie, tým lepšie), kanvičku a dávku trpezlivosti a tvorivosti. Technika, kde barista použije len kanvičku s mliekom, sa hovorí Free pour. Na prvý pohľad veľmi jednoduché. Tak prečo robím už desiate cappucinno a kvetinka stále nikde?!

Pre začiatočníkov je jednoduchší etching. Penu na cappuccine viete upravovať pomocou špajdlí, prípadne pridaním polevy. Túto techniku vynašli kreatívci, ktorým sa nie vždy penový obrázok podaril, tak ho dokresľovali špajdľou. A výsledok je možno ešte zaujímavejší ako ten prvotne ,,pokazený“.

Stále sa vám nedarí? Zapojte fantáziu a vezmite do rúk polevu! Je to najjednoduchší spôsob kreslenia na kávovú penu a vyšantíte sa pri kvetinkách, pavučinkách, labyrintoch, zvieratkách, špirálach a mnohých ďalších. Ešte aj ulahodíte maškrtným jazýčkom sladkým prekvapením.

Iným druhom kávového umenia je napríklad 3D latte. Ide o vyšperkovanie klasickej metódy latte art do tretieho rozmeru. Vyskakujúce zvieratká z vašich šálok, postavičky z peny sediace na okraji tanierikov a podobne.

3D latte art
3D latte art

Možností, ako potešiť svoju kreatívnu dušu a zvedavé oko zákazníka je mnoho. Pri týchto umelcoch od kávy neplatí ani to, že sa uznania za svoje diela dočkajú až po živote. Hneď po dokončení svojej práce sa môžu tešiť z toho, ako zákazníci híkajú, fotia si ich výtvory a uznanlivo kývajú hlavami. Dnes je už aj u nás mnoho kurzov alebo návodov na internete, ako čarovať s kávovou penou. Stačí cvičiť, cvičiť a znova cvičiť.

Kávové šialenstvá všedného dňa

Vôňa kávy, chuť, jej tmavá magnetizujúca farba. Vysoko inšpiratívne prvky. Umelci dnešného sveta pretláčajú svoje fantázie do reálnych diel nielen pomocou kávy. Investujú svoje schopnosti a energiu do vynálezov, inšpirácii a produktov spríjemňujúcich život ľudí v kávovej komunite.

Čo by ste povedali na kávovar, ktorý vás ráno zobudí a hneď vám aj uvarí kávu? Poďakovať sa zaň môžete britskému dizajnérovi, ktorý v tejto inovácii spojil príjemné s užitočným, ale aj zdraviu prospešným. Zo spánku vás preberie jemné zvonenie spojené s vôňou kávy, ktoré ešte aj priaznivo pôsobí na ľudský organizmus.

Milí kávičkári, jasajte!

Aj Mona Lisa vedela, prečo sa usmieva. Ešte stále pochybujete či je káva umením? Podporte svoje nápady kávou, nech sa stanú vašou súčasťou.

Sme aj na sociálnych sieťach

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať