Kto by si bol pomyslel, že jedným z artiklov, ktoré hýbu dnešným svetom bude rastlina. Druhá najviac obchodovaná komodita na svete – kávovník. Predstavuje zdroj obživy, vášne, inšpirácie, energie, chuti, ale aj zdravia. Pomáha roztápať ľady medzi ľuďmi a ich svetmi, či už pracovnými alebo súkromnými. Ako sa to tejto vždyzelenej rovníkovej rastline podarilo?

Kávová kultúra má svoju kolísku doslova v strede Zeme, kde je pestovanie kávovníka najrozšírenejšie. Napriek tomu, že je na svete viac ako 50 druhov, milovníkov kávy väčšinou zaujímajú len dve najznámejšie odrody – Coffea arabica a Coffea canephora syn. robusta. Horká Robusta skôr povzbudzuje ako chutí, preto je väčšina pozornosti kávového sveta zameraná práve na arabiku. Okrem toho obsahuje len tretinu kofeínu.

O neľahkej ceste čerešňového plodu kávovníka až k vám

Nazbierané pestrofarebné plody kávovníka ani zďaleka nepripomínajú finálnu podobu upraženého kávového zrna

Táto rastlina plodí kávové čerešne, ktoré vo vnútri skrývajú kôstku, ktorej hovoríme kávové zrno. Prvýkrát sa plodov dočkáme až po 3-4 rokoch od zasadenia. Plod obsahuje dužinu, ktorá ukrýva zelené kávové zrná. Tak, ako všetko na svete, ani kávová čerešňa nie je vždy dokonalá a symetrická. Niekedy sa stane, že neobsahuje dve časti navzájom priliehajúcich kôstok, ale len jednu (guľaté perlové zrno). Zber a spracovanie zŕn určuje nielen kvalitu, ale aj cenu kávy. Používa sa viacero spôsobov:

  • Vysušenie plodov kávovníka – výsledkom je lahodne voňavá káva
  • Fermentácia – získavajú sa čisté zrná kávy
  • ,,Medová“ metóda – časť plodu sa pomelie, ale okolo kôstky sa ponechá väčšia časť dužiny, ktorá sa následne suší
  • Prechodom cez zvierací trakt
Praženie kávy je jedným z kľúčových procesov

Praženie kávových zŕn

Nasledujúcim krokom je premena zelených kávových zŕn pražením na hnedé. Počas týchto metamorfóz sa vyburcujú  chute a arómy kávy. Pri pražení treba dbať na správnu teplotu a dĺžku trvania, aby na povrch vystúpili presne tie aromatické oleje, ktoré určujú jej špecifickú vôňu. Samotný proces trvá asi 10-15 minút. Kávové zrná postupne tmavnú a zväčšujú sa, až nastane prvé prasknutie. V zrnku začne ustupovať kyslosť, začínajú sa objavovať cukry. Kávičkári na severe Európy majú radi práve takto jemne upraženú kávu.

Zvyšok Európy pokračuje v pražení až k tzv. druhému prasknutiu. Po ňom naberá káva sladšiu príchuť. Čím neskôr dôjde k druhému prasknutiu, tým je káva kvalitnejšie upražená. Pokiaľ proces praženia podceníme, môže dôjsť k spáleniu kávy alebo uvoľneniu nesprávnej arómy. Po upražení sa káva musí ochladiť, aby sa zastavili chemické procesy prebiehajúce v zrnách pôsobením tepla. Zrná sa nechajú v pokoji odležať a čakajú na balenie a export do všetkých kútov sveta.

Káva si po upražení zachováva svoju pravú intenzívnu chuť približne tri týždne. Potom sa začne meniť, vyprchávať, akoby starnúť. Dnešným majiteľom pražiarní kreativita nechýba. Niektorí dokážu upražiť kávu aj na panvici alebo v prístroji na pukance.

Káva na druhú = Kvalitná Kávy

Preberať, triediť a znova preberať. Pri uvedení kvalitnej kávy do života to platí mnohonásobne. Rozdielnosť zŕn nastáva už pri dozrievaní plodu, neskôr sa môže prejaviť na nerovnomernom upražení kávy, čo ovplyvní výslednú chuť a arómu. Triedenie plodov, získaných zŕn, vyberanie najvhodnejšieho spôsobu praženia je nevyhnutnosťou. A to je len začiatok.

Najkvalitnejšia káva pochádza z ostrovov (Kuba, Jamajka, Tahiti, Bali, …), kde sa vyskytuje lávovitá pôda. Okrem toho, že je plná minerálov, často sa na nej spolu s kávovníkmi pestuje aj ovocie. Plody kávovníka sú pred horúcimi slnečnými lúčmi chránené tieňom vyšších stromov alebo nerastú na priamom slnku. Dozrievajú pomaly a v pokoji  9 – 14 mesiacov. Čím dlhšie plody dozrievajú, tým je káva kvalitnejšia. V okolí kávovníkov sa často pasú ovce, ktoré zabezpečujú prírodné hnojivo. Touto kombináciou získavame organickú kávu. Žiadne chemikálie, vhodné klimatické podmienky. Vzniká šetrným spôsobom, ktorý chráni životné prostredie. Odmeňuje nás za to famóznou chuťou vypestovanej bio kávy.

Nie všetko je dobrá káva, čo sa praží

Dnešný svet je špecifický tým, že mnoho ľudí považuje za kvalitné len drahé a značkové veci. Nie vždy sa však za kvalitu platí. Ukazovateľom kvality kávy je jej certifikát. Nenechajte sa však oklamať každým balíkom kávy, ktorý je označený za špičkový. Nájdu sa, bohužiaľ, aj takí podnikatelia, ktorí zozbierajú rôzne zmesi kávových zŕn neprvotriednej kvality a zabalia ich do pozlátky s názvom ,,výberová káva“. Ešte aj za nehoráznu cenu.

Druhým prípadom je fakt, že nie všetci majitelia kávovníkovej plantáže si môžu dovoliť zaplatiť za certifikovanie ich kávy. To však nevylučuje, že sa nejedná o kvalitnú, omamne lahodnú, prirodzene chutnú kávu. Pozorujte, skúšajte, chutnajte. Všímajte si. Nechajte si poradiť.

Za kvalitnou kávou je práca mnohých párov rúk

Na nich stojí drina, ale aj ochota vyťažiť z kávových plodov to najlepšie, čo vedia svetu ponúknuť. To však ešte negarantuje dobrú šálku kávy. Po odvedení kvalitnej práce počas produkcie a distribúcie kávy z pražiarní, preberá štafetu zodpovednosti na seba ten, cez koho prejde káva ku konečnému zákazníkovi. Majitelia kaviarní, spoločností, ktoré zabezpečujú kávu svojim zamestnancom na pracovisku, baristi a podobne. Základom je kvalitná káva v kvalitnom kávovare. Správne nastavenie kávovaru a starostlivosť oň je alfou omegou celého rituálu. Avšak aj to niektoré podniky podceňujú. O prístupe ľudí ani nehovoriac. Chýbajúca príjemná atmosféra a vrelý prístup vedia aj dobrú kávu znechutiť.

Káva a iné (socializačné) závislosti

S láskou ku káve

Káva patrí do skupiny socializačných nápojov. Pokiaľ by sme hľadali jej staršieho brata, bolo by to pravdepodobne víno. Okrem socializačného aspektu, majú viac spoločných znakov.  Ich kvalitu ovplyvňuje krajina pôvodu, odroda, spôsob pestovania, zberu, uskladnenia a spracovávania. Chute a vôňa oboch nápojov sa hodnotia na princípe podobných stupníc. Pri pití kávy aj vína sa na povrch prediera naše vnútro, naša duša. Minulosť, prítomnosť budúcnosť. Historky, životné pravdy, osudy, ľudia, radosti, strasti, obchody, začiatky, konce, návraty. Umocnime tieto okamihy kvalitou a precíznym výberom. Pri káve môžeme.

Napriek alebo možno vďaka týmto pocitom, ktoré káva vyvoláva, je považovaná za skrytú ,,drogu“. Je toto označenie príliš silné? Ústrednou látkou obsiahnutou v káve je kofeín. V našom tele dokáže vyburcovať náladu a hladinu adrenalínu v tele. Vyvoláva euforické účinky a nabudí nás, preto vzniklo prirovnávanie kávy k ,,drogám“.

Návyková alebo nie?

Hovorí sa, že každá závislosť je zakorenená v hlave a o závislosti na káve to platí do bodky. Vedci dokázali, že kofeín sám o sebe nie je návykový. Problémom môže byť spájanie si pitia kávy s určitou činnosťou alebo stavom. Ak sme naučení, že nás káva preberie, hlava si prevezme tento program za svoj a zvesela si po káve ,,šlapeme“. Sú ľudia, ktorí vypijú dve kávy denne a už im búcha srdce. Iní zvládnu trojnásobné množstvo a vedia zaspať ako bábätká.

Samozrejme, nesprávne dávkovanie alebo pitie nekvalitnej kávy môže spôsobiť nepriaznivé účinky na náš organizmus. Pokiaľ by sme vypili približne 25 litrov kávy denne (!), môže mať dokonca smrtiaci účinok. Pôsobenie kávy je veľmi individuálne. Individuálne z pohľadu druhu kávy. Individuálne aj z pohľadu typu konzumenta.

Benzín intelektuálov

Kávu miluješ alebo nie. A to je na nej čarokrásne. Málokedy je niečo medzitým. V tomto duchu sa aj striedavo objavujú informácie o jej priaznivých a nepriaznivých účinkoch na naše telo. Každý organizmus je jedinečný. Všeobecne však platí, že kofeín priaznivo stimuluje centrálnu nervovú sústavu, zvyšuje tlak, podporuje tvorbu žalúdočných kyselín, zlepšuje využitie tukových zásob. Dokonca znižuje riziko Parkinsonovej, ale aj Alzheimerovej choroby a mnoho ďalších vecí.

Pravidelné pitie kávy zlepšuje kognitívne schopnosti a myslenie. Má pozitívny vplyv na psychiku. Najlepšie je pochlipkávať si kávu počas celého dňa v menších dávkach, nie ju vypiť naraz ráno a vo väčšom množstve. Po vypití jednej šálky je mozgová činnosť stimulovaná približne 45 minút. Ideálne na zvýšenie pracovných výkonov!

,,Chceme lepší svet kávy!“ (motto SCAE)

SCAE (Special Coffee Association of Europe) je asociácia, ktorá sa venuje výberovej káve a združuje všetkých, ktorí sú súčasťou kávového reťazca (farmári, majitelia kaviarní a pražiarní baristi, …). Poslaním tejto medzinárodnej kávovej organizácie je zvyšovať kvalitu kávy a pozdvihnúť úroveň kávovej kultúry po celom svete.

Štúrbaks je jednou z kvalitných káv na Slovensku dodávaná s profesionálnym servisom a príslušenstvom

Na Slovensku bola kávová kultúra ešte donedávna v plienkach. Až v poslednej dobe sa začali vynárať špecializované obchody na predaj kávy a príslušenstva, či kaviarne ponúkajúce naozaj kvalitne upražené zrná s profesionálnym prístupom a obsluhou. Dlho pretrvávalo obdobie, kedy jedinú kávu, ktorú vám pripravili bol turek alebo ,,presso“ z mliekom. Neskôr sa v nápojovom lístku začala zvyšovať ponuka káv od výmyslu sveta. Keď ich však priniesli, chutili takmer rovnako. V jednej šálke bolo viac mlieka, prípadne menej vody, ale nikto neriešil, že každá by sa mala pripravovať špeciálnym spôsobom, z rôznych druhov káv a podobne.

Zlatý vek kávy nás ešte len čaká

Pokiaľ by sme Slovensko porovnali zo zvyškom Európy, jednoznačne by sme našli vyspelejšie kávové kultúry, napríklad v Taliansku. Postupne k nám však prenikajú informácie o tajoch tohto nápoja a učíme sa dopriať si pôžitok s ním spojený. Keď počujeme slovo espresso, už to v nás neevokuje len skomoleninu slova presso. Ani nie sme prekvapení, že dostaneme mini šálku s malým obsahom kávy.

Najmä mladší ľudia sa začínajú hlbšie zaujímať o kávový svet. Neváhajú vycestovať do krajín s kávovníkovými plantážami, nahliadnuť do procesov zrodu, výberu a praženia kávových zŕn. Študujú a vzdelávajú sa. Majú snahu zvýšiť kávovú gramotnosť aj v strednej Európe. Rozmáhajú sa rôzne baristické kurzy, školenia aj súťaže v príprave kávy. V kaviarňach stretnete čím ďalej, tým viac nadšencov, ktorým sa rozžiaria oči, keď zacítia vzrušujúcu pravú arómu kávy a môžu vám o nej oduševnene rozprávať.

Majitelia kaviarní kladú väčší dôraz na spôsob prípravy kávy, chcú ju poznať, porozumieť jej a s nadšením sa s vami o tento pocit podeliť. Bohužiaľ, neplatí to ešte vo všetkých podnikoch. Vieme, že sa to čoskoro zmení a éra kávových gurmánov nastane aj u nás.

Sme aj na sociálnych sieťach

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať